
Марка цегли містить безліч важливої інформації. Вона свідчить про її міцність. Однак за допомогою цього показника можна дізнатися й про інші властивості матеріалу. Марка дозволяє визначити морозостійкість, зносостійкість, довговічність і надійність цегли.
Показник позначається літерою “М”. Він вказує на навантаження, яке здатне витримати цеглу на 1 см
2. Наприклад, марка М-75 означає, що матеріал витримує навантаження 7,5 МПа, М300 – 30 МПа. Є й інша продукція. Основними марками будматеріалу є наступні:
Не завжди продукція відповідає заявленій міцності на вигин та стиск. У бракованого будматеріалу вона може бути набагато гірше.
Переваги та особливості
Цегла – найбільш затребуваний будматеріал. В останні десятиліття з’явилося багато альтернативної продукції. Однак вона не змогла витіснити цеглу. Головними перевагами цього матеріалу вважаються:
- Низька вартість.
- Геометрично точна форма.
- Легкий монтаж.
- Висока стійкість до температурних перепадів та впливу атмосферних опадів.
- Екологічність.
- Тривала експлуатація — до 100 років.
- Високий показник механічної міцності.
Цегла буває повнотілою та пустотілою. Ступінь порожнечі останньої сягає 45%. Ефект досягається за допомогою прямокутних, круглих, ромбічних або квадратних отворів. Матеріал має невелику питому вагу. Застосовується для будівництва багатоповерхових споруд. Стіни з цього будматеріалу не мають критичного впливу на основу будівлі.
Види матеріалу
Цегла виготовляється з різної сировини. Вона буває:
- Керамічною. Виробляється з тугоплавкої глини. Проходить випалення при температурі 1000°С.
- Силікатною. Виготовляється за допомогою методу напівсухого вібропресування з піску та вапна в пропорції 9 до 1.
Матеріал відрізняється за кольором. Для силікатної цегли властиве біле забарвлення. Для зміни колірної гами виробники додають у сировину спеціальні хімічні барвники. Силікатний та керамічний будматеріали мають ідентичний стандарт марок міцності. Нижче розглянемо деякі з них.
Популярні марки
У продажу є багато марок цегли. Найбільш популярні:
- М-75. Витримує тиск 7,5 Мпа. Це прийнятний показник для рядової цегли. Продукцію застосовують для спорудження одноповерхових і двоповерхових будівель. Міцність на вигин для повнотілого матеріалу дорівнює 1,6 МПа, а порожнистого – 0,8 Мпа.
- М-100. Міцність на вигин для повнотілого варіанта – 2 Мпа, а порожнистого – 1 Мпа. Міцність на стиск для обох видів продукції дорівнює 10 МПа. Будматеріал застосовується для спорудження будівель до трьох поверхів. Подвійна цегла М-100 використовується для облицювання. Одинарний варіант продукції недостатньо міцний для застосування в якості лицьового матеріалу.
- М-125. Міцність на вигин повнотілої продукції – 2,4 МПа, порожнистої – 1,2 МПа. Застосовується для малоповерхового будівництва. Міцність на стиск для обох видів продукції – 2,4 Мпа.
- М-150. Стійкість на вигин для повнотілого матеріалу – 2,7 Мпа, а для порожнистого – 1,5 Мпа. Продукцію застосовують для будівництва будинків до шести поверхів. Її також використовують для зведення парканів та огорож. Лицьова цегла М-150 застосовується для декоративного оздоблення будівель, арок, склепінь і т.д. Вона має високий показник морозостійкості.
- М-175. Повнотілий варіант витримує тиск на вигин до 3 МПа, а порожнистий – до 1,6 МПа. Продукцію застосовують для будівництва промислових споруд. Це зумовлено її високою міцністю. Будматеріал можна використовувати для зведення підземних конструкцій (при високій гідроізоляції).
- М-200. Універсальна продукція, що має широкий сектор застосування. Лицьова цегла М-200 використовується для облицювання фасадів, обробки печей та камінів. Витримує температуру до 1000°С.
Цегла – будматеріал, який потрібен для вирішення різних завдань. За допомогою цієї продукції можна споруджувати будинки будь-якої поверховості та різного призначення. Це найнадійніший і затребуваний будівельний матеріал.