Залізобетонні прогони

Зміст
 1. Визначення та призначення
 2. Види продукції
 3. Тавровий перетин
 4. Прямокутний перетин
 5. Маркування
 6. Габарити
Для підвищення міцності будівельних конструкцій застосовують вироби з залізобетону. Вони бувають різних розмірів і форм. Деякі залізобетонні конструкції виробляють прямо на будмайданчиках, а інші виготовляють заздалегідь на заводах. У наш час практично жодне будівництво не обходиться без них. Залізобетонні прогони – найбільш затребуваний вид.

Визначення та призначення

Прогони практично не відрізняються за виглядом від залізобетонних стовпів. Вони складаються з металевого каркаса і застиглого бетону. Вироби відрізняються від інших залізобетонних конструкцій більш значною масою, довжиною та міцністю. Їх виробляють тільки під замовлення. Це пов’язано з тим, що кожен окремий прогін повинен витримувати індивідуальне навантаження. Вироби застосовують для вирішення різних завдань, у тому числі при формуванні прорізів. Після їх монтажу кріплять плити перекриттів. Армовані конструкції, зроблені за допомогою термічної обробки, здатні витримувати значні навантаження. Цей матеріал застосовують під час будівництва промислових, житлових і громадських будівель із залізобетонними або цегляними стінами. Переважно його використовують при зведенні прорізів або опор, на які кріплять плити перекриттів. Конструкції виробляють тільки промисловим способом. Прогони повинні відповідати затвердженим технічним нормам. Їх виробляють з важкого бетону марки М200 і М300. При виготовленні також використовують арматуру. Прогони дозволяють збільшити термін служби будівель.

Види продукції

Залізобетонний прогін має кілька видів, залежно від форми й марки застосовуваного для його виробництва бетону. Продукція може мати такі перетини:
 1. Тавровий.
 2. Прямокутний.
У кожного з них є свої особливості й характеристики. Про них ви дізнаєтеся нижче.

Тавровий перетин

Для виробництва конструкцій таврового перетину застосовують двутаври та швелера. Продукція ділиться на такі підвиди:
 • Конструкції з металом, розташованим перпендикулярно його ребру. Підходять для спорудження приміщень з нахилом покрівлі близько 25%.
 • Вироби, що витримують кут нахилу даху більше 25%.
Прогони з тавровим перетином застосовуються для неопалюваних будинків. Їх можна експлуатувати в умовах температури від -40°С до + 50°С. Конструкції допускається застосовувати для зведення будівель в сейсмічно активних зонах. Вироби мають отвори, що полегшують їх монтаж за допомогою захватних пристроїв. Продукція застосовується для будівництва таких споруд:
 • опалювальних із цементним дахом;
 • опалювальних з полегшеними перекриттями;
 • неопалюваних з дахом з азбестових волокон і цементу.

Прямокутний перетин

Прогони з прямокутним перетином мають двотавровий поділ. Їх структура може мати вигляд решітки або є суцільною. Перший різновид легше. Крок розміщення таких конструкцій – 6 м. Їх застосовують в будівництві найчастіше. Суцільні прогони роблять з гнутого швелера. Конструкції з прямокутним перетином мають тонкі стінки та значну висоту. Додаткова міцність виробів досягається за рахунок спеціально створених кріплень відгинів.

Маркування

Виробництво прогонів здійснюється на основі технологічних стандартів і норм. Характеристики продукції можна дізнатися з її маркування. В ньому зашифровані відомості про висоту, довжину, ширину й опорне навантаження. Перші букви маркування містять дані стосовно серії прогону:
 • ПРГ – прямокутний перетин;
 • ПР – наявність у виробі бортика, розміщеного паралельно або під кутом до осі деталі;
 • П – цілісна конструкція.
Далі в маркуванні містяться відомості про тип арматури й навантаження. Потім надається інформація щодо призначення будматеріалу і особливості застосування бетонного складу.

Габарити

Залізобетонні прогони мають визначений розмір. Згідно з діючими будівельними нормами, габарити виробів варіюються в таких межах:
 • маса – від 150 до 1500 кг;
 • довжина – до 500 мм;
 • ширина – до 400 мм;
 • висота – до 2780 мм.
Конструкції активно застосовують при зведенні адміністративних, промислових і житлових приміщень. Прогони служать в якості упору, бази для плит перекриття, посилення опор, основного елемента сполучення між будівлями в будівельних комплексах.